Το πρώτο πιστόλι ξαναχτύπησε. Μετά το χάλκινο στα 10μ., η Άννα Κορακάκη κατέκτησε και το χρυσό στα 25 μέτρα αεροβόλο πιστόλι ανεβάζοντας πάλι την Ελλάδα στα ουράνια. Έγραψε ιστορία, η πρώτη Ελληνίδα με δύο μετάλλια στην ίδια διοργάνωση.

Το χρυσό κορίτσι του ελληνικού αθλητισμού, προκρίθηκε ως δεύτερη στο μεγάλο τελικό, όπου αντιμετώπισε τη Γερμανίδα Μόνικα Χαρς. Η Κορακάκη ξεκίνησε ιδανική τις βολές, όπου μετά τις τρεις πρώτες προηγήθηκε με 6-0 και απείχε έναν μόλις πόντο από την κατάκτηση της κορυφής.

Σε εκείνο το σημείο η αντίπαλός της έκανε αντεπίθεση και ισοφάρισε 6-6 με την αναμέτρηση να πάει στην παράταση. Στην τελευταία βολή η Κορακάκη με σκορ 4-2, έκανε το 8-6 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Η Ελλάδα κατακτά μετάλλιο στους Ολυμπιακούς  αγώνες μετά την Αθήνα και το 2004, αφού στο Πεκίνο και το Λονδίνο, ουδείς Έλληνας αθλητής κατέκτησε την κορυφή.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ελβετή Χάιντι Γκέρμπερ που νίκησε 8-4 την Κινέζα Ζανγκ στην αναμέτρηση για την 3η θέση.

Τελικός: Μετά τις πρώτες πέντε βολές η Κορακάκη προηγείται με 2-0

Μικρός τελικός: Η Γκέρμπερ από την Ελβετία κατακτά το χάλκινο μετάλλιο αφού επικράτησε 8-4 της Κινέζας Ζανγκ

Μικρός τελικός: Η Γκέρμπερ προηγείται 5-3 της Τσανγκ και είναι κοντά στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου

Η Άννα Κορακάκη στον τελικό του αγωνίσματος. Έχει σίγουρα μετάλλιο, είτε χρυσό είτε ασημένιο. Αντίπαλός της στον τελικό η Γερμανίδα, Μόνικα Χαρς.

Τέταρτη πεντάδα βολών: Η Κορακάκη είναι στην πρώτη θέση με 15 βολές. Στη δεύτερη θέση η Κέρς, η  Γκέρμπερ και η Κοσούνοβα

Τρίτη πεντάδα βολών:: Τριπλή ισοβαθμία στην πρώτη θέση με Γκέρμπερ, Κορακάκη και Καρς

Δεύτερη πεντάδα βολών: Η Κορακάκη έχει οκτώ στο σύνολο και ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση Κορσούνοβα
Μετά την πρώτη πεντάδα βολών η Κορακάκη είναι πρώτη αφού έχει πέντε εύστοχες

Έγραψε ιστορία
Η Αννα Κορακάκη έγινε η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που κατέκτησε δύο μετάλλια στην ίδια διοργάνωση Ολυμπιακών Αγώνων!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στην σκοποβολή στα 10 μέτρα, ενώ εξασφάλισε μετάλλιο και στα 25 μέτρα! Η Αννα Κορακάκη έγινε πλέον η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που πήρε δύο μετάλλια στην ίδια διοργάνωση Ολυμπιακών Αγώνων, ενώ στα αγωνίσματα των ανδρών παρόμοια επιτεύγματα είχαν καταφέρει ο Κώστας Τσικλητήρας (στίβος, 1908, 1912) και οι Γιάννης Φραγκούδης και Γιώργος Ορφανίδης (σκοποβολή, 1896).