0
Είναι... μύθος. Ο Λευτέρης Πετρούνιας αγωνίστηκε τραυματίας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυμναστικής και κατέκτησε ξανά το χρυσό μετάλλιο! Τα λόγια είναι λίγα.

Αυτή τη φορά ο αγώνας του Λευτέρη Πετρούνια ήταν διαφορετικός. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης των κρίκων εκτός των αντιπάλων του είχαν να αντιμετωπίσει και τους αφόρητους πόνους στον ώμο. Αυτούς που σε λίγα 24ωρα θα τον κάνουν να περάσει την πόρτα του χειρουργείου.

Κι όπως σε κάθε αγώνα έτσι και τώρα ο Έλληνας αθλητής κοίταξε στα μάτια όλους τους αντιπάλους και βγήκε ξανά νικητής. Παρά τους πόνους «σα μαχαιριά» όπως είπε και ο ίδιος μετά το τέλος του προκριματικού ο Λευτέρης Πετρούνιας έδειξε ότι είναι φτιαγμένος από μια σπάνια πάστα αθλητή.

Εκτελώντας και πάλι άψογα το πρόγραμμά του ο «άρχοντας των κρίκων» κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα γράφοντας το όνομά του με χρυσά γράμματα στην ιστορία του αθλήματος. Αγωνίστηκε πρώτος ωστόσο αυτό δεν τον εμπόδισε να βαθμολογηθεί με 15.366 βαθμούς και να κατακτήσει ακόμη μια κορυφή.

Δεύτερος ο μεγάλος του αντίπαλος, χρυσός Ολυμπιονίκης το 2012 Άρτουρ Ζανέτι με 15.100 βαθμούς και τρίτος ο Ιταλός Μάρκο Λοντάντιο με 14.900 βαθμούς.